Kumsan Döküm Malzemeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
 
ana sayfa iletişim  
TR ENG  
Ana sayfa
Ürünler
Üretim tesisleri
Madencilik ve çevre
Kullanım alanları
Satış ve sevk
Kalite Politikası
İletişim
     
     
Kullanım alanları

Kuvars kumu, sanayinin birçok dalında ihtiyaç duyulan ve yüksek miktarlarda tüketilen önemli bir hammaddedir. Kimyasal ve fiziksel özelliklerine göre Döküm Sanayi, Cam Üretimi, İnşaat sektörü, Boru İmalatı, Aşındırıcı Üretimi, Arıtma Tesisleri, Kimya sektörü ve spor alanları kullanım alanlarının başlıcalarıdır.


Döküm sanayi:

Döküm sanayinde kuvars kumunun kullanımı, kum kalıba döküm metodu ile gerçekleşmekte olup geçmişi döküm tekniği kadar eskidir. Kuvars kumunun bazı diğer malzemelerle (kil, grafit, reçine gibi) harmanlanarak hazırlanan karışım ve dökülecek parçanın modeli yardımıyla hazırlanan kalıb içine sıvı metalin dökülmesi şeklinde uygulanır. Kuvars kumu yüksek sinterleşme sıcaklığı, uygun termal geçirgenliği, gaz geçirgenliği, kolay şekillendirilebilirliği ve döküm sonrası parça üzerinden kolay temizlenebilmesi sayesinde döküm prosesinin vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir.Cam üretimi:

Kuvars kumu camın temel bileşimi olan SiO2 içerir. Cam kalitesi kuvars kumunun yüksek saflıkta olmasına bağlıdır. Diğer minerallerin varlığı cam da şekil ve renk bozukluklarına neden olabilmektedir.
İnşaat sektörü :

Kuvars kumu, yoğunluğu ve kristal yapısının bir sonucu olarak ortaya çıkan yüksek basma mukavemeti sayesinde birçok kompozit karışımın içinde dolgu malzemesi olarak geniş bir kullanım alanına sahiptir. Beton, fayans ve seramik yapıştırıcıları, tamir harçları, yüzey sertleştiriciler kuvars kumunun inşaat sektöründeki bazı uygulamalarıdır. Ayrıca ısı yalıtımında yaygın olarak kullanılan cam elyafının hammaddesi de kuvars kumudur. 
Boru imalatı :

Alt yapı ve sanayide giderek artan bir kullanım alanına sahip  CTP borular, cam elyafı, reçine ve kuvars kumundan oluşan kompozit yapıya sahiptir. Bu yapının içerisinde dolgu malzemesi olarak kullanılan kuvars kumu yüksek mukavemet sağlamaktadır.
Aşındırıcı üretimi :

Yüzey hazırlama, temizleme, kesme, şekillendirme, eskitme (tekstil) gibi işlemlerde yüksek aşındırıcılık ve sertlik özellikleri sayesinde kuvars kumu kullanılır. Basınçlı hava veya su ile püskürtme metodu ile uygulanabildiği gibi aynı zamanda taşlama taşı, kesme taşı, zımpara kağıdı gibi çeşitli makine ve ekipman için takım formunda uygulamaları da mevcuttur.
Arıtma tesisleri :

Tane büyüklüğüne bağlı olarak oluşturduğu yığın yoğunluğu sayesinde kuvars kumu, su ve diğer birçok sıvının filtrelenmesinde etkin ve ucuz bir metottur.
Spor alanları :

Hipodrom, manej, golf ve halı saha gibi bazı spor alanlarında, yüksek su geçirgenliği ile yüzey sularının drenajına imkan sağlamasından dolayı zemin düzenlemesinde kuvars kumu kullanılır.

 
 
bilgi@kumsandokum.com.tr